Po dzisiejszej padaczce Internetowej każdy już wie, że wyszła nowa wersja Ubuntu oznaczona numerkiem 7.04 i nazwą kodową Feisty Fawn. Z tej okazji w Czytelni wylądował tekst Aktualizacja do Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn). Jako uzupełnienie zdecydowałem się wpakować do siebie na bloga opis manualnej aktualizacji do Ubuntu 7.04, głównie ze względu na to, iż jest to sposób niezalecany i najbardziej kłopotliwy (yeah, whatever ;P).
Ten tekst, podobnie jak Czytelniany, jest również luźnym tłumaczeniem – tym razem FeistyUpgradesManual. Pozwoliłem sobie poucinać, co bardziej irytujące wątki. Zakładam, że za ten rodzaj aktualizacji systemu bierze się ktoś, kto Ubuntu już zna i wykonywanie poleceń w terminalu to dla niego normalka (:

  1. Upewnij się, że masz zainstalowane paczki „ubuntu-minimal” oraz „ubuntu-standard”, niezależnie czy posiadasz Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu czy Edubuntu:
    sudo apt-get install ubuntu-minimal ubuntu-standard
  2. Musisz mieć zainstalowany odpowiedni dla swojej wersji systemu pakiet „desktop”:
    dla Ubuntu:
    sudo apt-get install ubuntu-desktop
    dla Kubuntu:
    sudo apt-get install kubuntu-desktop
    dla Xubuntu:
    sudo apt-get install xubuntu-desktop
    dla Edubuntu:
    sudo apt-get install edubuntu-desktop
  3. Poddaj edycji plik /etc/apt/sources.list jak superużytkownik (root) i zmień wszystkie edgy na feisty. Jeśli posiadasz jakieś nieoficjalne repozytoria, zahashuj je na czas aktualizacji. Jeśli masz w tym pliku wpis dotyczący CD-ROM, usuń go:
    dla Ubuntu:
    gksudo gedit /etc/apt/sources.list
    dla Kubuntu:
    kdesu kate /etc/apt/sources.list
    dla Xubuntu:
    gksudo mousepad /etc/apt/sources.list
    w konsoli, niezależnie od środowiska graficznego:
    sudo nano /etc/apt/sources.list sudo vi /etc/apt/sources.list
  4. Jeśli masz płytę alternate install CD, możesz zaoszczędzić na łączu i dokonać aktualizacji systemu z jej wykorzystaniem. Wystarczy użyć polecenia:
    sudo apt-cdrom add
  5. Aktualizujemy:
    sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get dist-upgrade
    lub, używając aptitude:
    sudo aptitude update && sudo aptitude dist-upgrade && sudo aptitude dist-upgrade
    UWAGA: pierwszy dist-upgrade zaktualizuje wszystkie pakiety wyłączając upstart. Wykonanie dist-upgrade po raz wtóry, dopnie aktualizację na ostatni guzik (:
  6. Aby się upewnić w 100%, że wszystko zostało zaktualizowane tak, jak trzeba, wydaj te polecenia:
    sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade sudo apt-get -f install sudo dpkg –configure -a
    Uruchomienie dist-upgrade po raz kolejny jest tylko po to, aby sprawdzić czy na pewno nie ma już żadnych aktualizacji do zainstalowania. Czasem, niektóre paczki odmawiają aktualizacji nawet po drugim dist-upgrade
  7. Zrestartuj komputer, żeby zaaplikować wszystkie aktualizacje (nowy kernel, upstart, etc.)

Uwagi końcowe:

  • Jeśli masz zainstalowanego apache2 i php5, upewnij się, że masz włączony serwer apache przed przystąpieniem do aktualizacji (/etc/init.d/apache2 start)
  • Jeśli nie masz grupy admin w systemie (bo np. aktualizujesz swój system od czasów Warty’ego), to zostanie ona dodana podczas aktualizacji. Pamiętaj o dodaniu do niej swojego/swoich sudo
  • Jeśli masz zainstalowaną paczkę pango-libthai, usuń ją przed przystąpieniem do aktualizacji
  • Możesz chcieć uruchomić /usr/lib/python2.5/site-packages/DistUpgrade/apt-autoinst-fixup.py (z paczki update-manager), żeby poprawić często spotykany problem z automatycznie zainstalowaną informacją

To wszystko ode mnie, odmeldowuję się (: